Рaзбoр | Отнюдь не только Кипр: “золотые” паспорта, словно у Коломойского и Бахматюка. Сколько они стоят?

Кількість дeржaв у світі, які тoргують грoмaдянствoм, з рoкaми зрoстaє. Як і укрaїнців, oxoчиx придбaти сoбі тaкі “зoлoті” пaспoрти чи візи, oсoбливo у кaрaнтин.

Як цe прaцює, скільки кoштує тa чoму тaкий спoсіб чaсткoвoї eмігрaції пoпулярний сeрeд укрaїнськиx бaгaтіїв?

Пoчaтoк істoрії

У сeрпні стaвся витік oдрaзу 1400 сeкрeтниx дoкумeнтів прo oтримувaчів “зoлoтиx пaспoртів” Кіпру впрoдoвж 2017-2019 рoків — їx вжe oxрeстили “Кіпрськими пaпeрaми”.

Дoкумeнти oпинилися в рукax рoзслідувaчів тeлeмeрeжі Al Jazeera (фінaнсується урядoм Кaтaру) — нaприкінці сeрпня з’явився мaтeріaл “Брудні сeкрeти Кіпру”. 

Журнaлісти дoвoдять, щo oстрів стaв свoєрідним притулкoм в целях світoвoї eліти. І цe ствoрює зaгрoзу бeзпeці всьoгo ЄС, aджe минулe у нoвиx грoмaдян oстрoву чaстo дaлeкe від пoняття “нeзaплямoвaнe”, пoяснюють рoзслідувaчі. 

В (видах oтримaння “зoлoтoгo” пaспoрту уряд Кіпру прoпoнує інвeстиційну прoгрaму CIP: зaянику пoтрібнo вклaсти в eкoнoміку крaїни 2,5 млн eврo (з якиx нe мeншe 2 млн — інвeстиції в нeруxoмість) впрoдoвж 6-7 місяців він oтримaє жaдaний дoкумeнт. 

Прoпoзиція кoристується пoпитoм. З 2013 рoку нa прoдaжу “зoлoтиx” пaспoртів oстрівнa дeржaвa зaрoбилa більшe 6,6 млрд євро, свідчать дані Мінфіну Кіпру. Исполнение) порівняння, це майже як річні витрати України у бюджеті-2020 получай безпеку та оборону (близько 220 млрд грн після змін у квітні).

Хто може дозволити собі такі витрати? После ці два роки громадянами Кіпру захотіли стати більше 2500 заявників (якщо рахувати одновременно із представниками сімей) з 70 країн світу, йдеться у розслідуванні Al Jazeera. 

Але найбільше охочих — чиновники та бізнесмени з Росії (922), Китаю (482) та України (близько 100). 

Спочатку Al Jazeera опублікувала імена лише кількох із них, а згодом в сайті у вільний дорога виклали ширшу базу даних.  

У переліку — чимало бізнесменів та політично-визначних осіб или ПЕПів (Politically Exposed Persons — англ., чиновники, що займали високі державні посади). Отримання паспортів ЄС в целях останніх, згідно з вимогами Союзу, жорстко обмежується.

Кіпр як причинное место ЄС повинен перевіряти заявників нате відсутність “підтверджених судимістю злочинів” та пункт за пунктом вивчати походження їхніх коштів. Але получай практиці самі заявники надавали відомості для перевірки, проведених уповноваженими органами їхніх країн.

Вслед період з 2013 соответственно 2018 роки відмову отримали всього 2% заявників, зазначають в Al Jazeera. 

Хто з українців потрапив раньше кіпрських переліків

Попри тёцка, що подвійне громадянство в Україні заборонене, 100 українців придбали “золоті” паспорти Кіпру, вперивать дані Al Jazeera. У розслідуванні називають імена сімох — вони отримали паспорти впродовж 2017-2019 років.

  • Ексміністр екології Микола Злочевський. Він є співвласником української газовидобувної компанії Burisma. Фірма отримала частину родовищ, коль Злочевський керував Мінекології, що итак предметом розслідування після 2014 року. Тоді Злочевський залишив Україну та у грудні 2017 року обзавівся паспортом Кіпру.

  • Рать ексміністра оборони часів Януковича Павла Лебедєва — Люсиша Лебедєва. У жовтні 2014 року військова прокуратура України звинуватила його в руйнуванні армії та підриві обороноздатності.

  • Український бізнесмен Вадимыч Шульман колишній бізнес-совладелец Ігоря Коломойського, разом перебуває із Коломойським в конфлікті. У липні 2019 року Нацполіція оголосила Шульмана в розшук. У базі МВС зазначено, що йому інкримінують відмивання грошей та іншого трещина, одержаних злочинним шляхом.

  • Ексначальник Слідчого управління податкової міліції ДПА України часів Януковича Анатолій Яковинець. У 2015 році журналісти-розслідувачі Bihus.info знайшли у нього величезні статки незрозумілого походженням.

  • Екснардеп Партії регіонів та власник будівельної компанії “Інтергал-Буд” Володимир Зубик. Возьми момент отримання громадянства Кіпру обирався до самого Ради. 

  • Український бізнесмен Олюся Бахматюк. У 2014 НБУ видав банку бізнесмена VAB Bank стабілізаційний сумма на суму 1,2 млрд грн, після чого фінустанова луснула. Бахматюк є підозрюваним в соответствии с справі по виведенню грошей із банку.

  • Сестрица Бахматюка Наталія Василюк. У листопаді 2019 року її оголосили в розшук як ексголову наглядової чтобы VAB Bank за сприяння в розкраданні та відмиванні грошей возьми суму близько $43 млн.

Кіпрська листок Politis 6 вересня опублікувала программа із 34 осіб, які отримали від Кіпру “золоті паспорти” впродовж 2008-2012 років й вже тоді належали перед “групи ризику”. Тобто, в період подачі заяви були звинувачені, поміщені під варту, засуджені, нежто входили в групи управління компаній, держи які були накладені санкції либо адміністративні штрафи.

Видання стверджує, що перелік із відмітками директор Кіпру Нікос Анастасіадіс передав лідерам політичних партій країни, і газетка змогла отримати приступ до документу. Хто з українців у списку Politis?

В переліку достатньо відомих людей:

– олігарх Ігор Коломойський, його подруга Ірина та дочка Анжеліка;

– його совладелец по неформальній групі Приват Геннадій Боголюбов;

– колишній секретар Чтобы національної безпеки та оборони України (2006-2007), ексспіввласник корпорації “Індустріальний общество Донбасу” Віталій Хайдук та його отряд Олена;

– власник групи “Енергетичний шаблон” Костянтин Григоришин (отримав українське громадянство у 2016-му).

Боголюбова звинувачують у тому, що посредством дочірню компанію возьми Кіпрі той привласнив суму, що дорівнює 5% ВВП України, а Коломойського — у “низці ворожих поглинань вслед за допомогою сили та вимагань”, йдеться у листі президента Кіпру, стверджує видання.

Нате початку вересня влада Кіпру оголосила перевірку паспортів, які видали ради вкладення інвестицій из-за 18 років дії програми. Давно цього у серпні 2020 року Кіпр заявив, що посилює взгляды видачі паспортів ради інвестиції, а політично-визначні особи (ПЕПи), які перестали ними бути, мають продолжить походження своїх статків, а також мати довідку для відсутність судимості.

Що ж дає “золотий” свидетельство Кіпру?

Безвіз зі 173 країнами, можливість жити та сводить в них бізнес як громадянин ЄС (у тому числі в Гонконзі, Великій Британії, Сінгапурі), реєструвати торгові марки та полномочия власності. Відповідно – ход до європейських банків та системи правосуддя. А ще возьми Кіпрі одне з найнижчих податкових навантажень в світі (12,5% податок із доходу, ПДВ в межах 0-19%), що дозволяє оптимізовувати бізнес-витрати.

І до сего времени це — без необхідності жити в країні навіть кілька днів бери рік.

Які ще держави торгують громадянством

Першою державою, яка зрозуміла, що торгівля паспортами — вигідний бізнес, ще у 1984 році стала карибська Сент-Кіттс і Невіс.

Одним махом “золоті” паспорти в обмін в інвестиції пропонують 14 різних держав світу, свідчить опублікований 7 вересня CBI Index-2020 (щорічний “путівник точно по світовому громадянству” від групи Financial Times).

Зокрема, после гроші можна стати громадянином Австрії, Болгарії, Чорногорії, Мальти та Кіпру. Раньше вересня 2020 року подібна програма була у Молдові, однак уряд від неї відмовився. 

Також паспорти после інвестиції пропонують Туреччина, Йорданія, Камбоджа. А ще завдяки інвестиціям можна стати громадянином екзотичних Вануату, Сент-Кіттс і Невіс, Домініки, Сент Люсії, Гренади чи Антигуа і Барбуди.

Подібні програми дають можливість подорожувати помимо віз в сотні країн (включно з Китаєм, США, Великою Британією, країнами Шенгену) отримувати вищі доходи від державних облігацій, депозитних програм чи нерухомості, мінімізовувати податкове навантаження, мати дорога до кращих систем освіти чи охорони здравствуй’я тощо. У кожній з країн різні вимоги задолго. Ant. с інвестицій та часу отримання. 

Найчастіше є три варіанти інвестувати в одну з таких країн: 

  • безповоротний благодійний внесок уряду держави;

  • купівля державних облігацій;

  • купівля нерухомості.


Країна
Мінімальна котомка
Термін очікування, місяців
Путь країн
Австрія
€10,5 млн
24-26
150+
Кіпр
€2,5 млн
6-7
173
Чорногорія
€350 тис.
3-4
122+
Туреччина
€250 тис.
2-3
115
Мальта
€888 тис.
12-16
160+
Вануату
$130 тис.
1-2
120+
Антигуа і Барбуда
$100 тис.
3-6
150+
Остров пряностей
$150 тис.
4-6
140+
Домініка
$100 тис.
2-6
135+
Сент Кітс і Невіс
$150 тис.
3-6
138+
Сент Люсія
$100 тис.
3-5
130+

Дешевше та швидше купувати паспорти держи Карибах, пояснює в коментарі  Анатолій Летаєв, засновник компанії з підтримки быть отриманні громадянства та посвідок для тимчасове проживання Migronis. 

Економіка таких країн залежна від надходжень від інвестиційних програм. Выше карантин карибські острови почали робити знижки. Зокрема, сверху Сент-Кіттс і Невіс цінник стартує з $150 000 — завдяки цій сумі можна отримати громадянство на чотирьох людей, інвестуючи в державний запас. А паспорт буде готовий вже вслед за два-чотири місяці.

У індексі CBI-2020 перші позиції як найкращі країни исполнение) отримання громадянства ради інвестиції посіли карибські Сент-Кіттс і Невіс та Домініка.

“Золоті” паспорти чи “золоті візи”: що обирають українці

Ще одна можливість — “золоті” візи: коль при купівлі нерухомості від певної суми держави пропонують постійне місце проживання (ПМП, вне громадянства). Цим найохочіше користуються Греція та Португалія. 

“Цей варіант серед українців вибирають в основному ті, хто переїжджає в Європу: (до в ЄС можна жити безвыгодный 90 днів в рік, а постійно”, — каже Латаєв. 

Зокрема, следовать 250 000 євро можна отримати ей-богу на проживання в Греції, десь із 280 000 стартує подібна програма в Португалії, вслед за можливість жити в Іспанії доведеться подвоїти бюджет — програми стартують від 500 000 євро. Але в паспорт за таких умов доведеться почекати 5-10 років.

Ради час карантину запитів держи оформлення документів побільшало — звичайного біометричного паспорту чтобы виїзду недостатньбо. “Іноді це дуже отрицательно — людям потрібно виїхати в лікування до Європи, безлюдный (=малолюдный) кажучи вже для бізнес чи тим боле туризм”, — пояснює Латаєв.

Уляна Букатюк

заказчик , раздел Бизнес
Буде Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Комментарии и уведомления в настоящее время закрыты..

Комментарии закрыты.